Artikkel «Šoti kasside värvid»

 

Must hõbedane hajutatud (marmor) bicolorVärvid valgega:

 

Üldised nõuded värvidele valgega: valge ja värviline piirkonnad peavad õigesti ja ühtlaselt jaotuma. Silmavärv vastab peamisele (mitte valgele) karvavärvile. Lubatud on ka sinised ja erivärvi silmad.

 

Van – värvitud on vaid saba ja kaks laiku pea peal.

 

Arlekiin – värvitud on umbes 1/5 tervest kassi kehapinnast. Suured laigud asetsevad eraldi seljal, pea peal ja külgedel. Saba on üleni värvitud.

 

Bikolor – värvitud on umbes pool tervest kassi kehapinnast. Näol on valge ümberpidi pööratud "V" tähe kujuline laikkaelal on valgest moodustunud kinnine krae.

 

Värvid mustriga:

 

Neid värve iseloomustab hulk ühisjooni: "M" tähe kujuline muster laubal, hele sõrmejäljekujuline laik kõrva tagaküljel, peavärviga kontuuristatud silmad ja nina, katkematud rõngad (vähemalt 3) rinnal, aga ka jalgadel ja sabal ning kaks täppide topeltrida kõhul.

 

Triibuline muster (mackerel) – vertikaalsed triibud külgedel ning tume selga ja saba läbiv triip.

 

Täpiline muster (spotted) – ühtlased ümmargused või ovaalsed laigud külgedel ning tume selga ja saba läbiv triip.

 

Marmori muster (classic) – liblikakujuline muster õlgadel, poolrõngad, rõngad või plekid külgedel ning kaks selga ja saba läbivat triipu.

 

Üldised nõuded värvidele mustriga: hea kontrast mustri ja tausta vahel, selgelt nähtavad mustri elemendid. Valge lõug pole soovitatav. Pole lubatud valged laigud kaela-, rinna- ja kubemepiirkonnas.  Silmavärv on kollane või oranž.

 

Must hõbedane tikeeritudTikeeritud muster (ticked) - olemas on vaid mustri ühised elemendid. Nõuded: selge tiking ilma mustri jälgedeta korpusel, silmapaistvad mustri elemendid. Silmavärv on kollane või oranž.

 

Hõbedased tabby – kehtib kõik eespool kirjeldatu, kuid muster on koos hõbedate tikeeritud karvadega (vahelduvad valged ja värvilised alad). Aluskarv on täiesti valge. Lubatud on rohelised silmad (välja arvatud punastel ja kreemidel).

 

Kuldsed tabby – aluskarv soojast beežikast kuni aprikoosi värvini. Silmavärv on roheline.

 

Suitsu, hajutatud ja tšintšilja värvid:

 

Kõikidel tippeeritud ja hajutatud värvidel on hele sõrmejäljekujuline laik kõrva tagaküljel ning peavärviga kontuuristatud silmad ja nina.

 

Must hõbedane hajutatudTšintšiljad (punastel ja kreemidel - cameo shell) – karvade tipud on osaliselt (umbes 1/8 karvast) värvitud põhivärviks seljal, õlgadel, külgedel, sabal ja jalgade väliskülgedel (niinimetatud tipping). Hõbedastel variatsioonidel on lõug, rind, jalgade siseküljed, kõht ja saba sisekülg üleni valged.

 

Hajutatud värvid (punastel ja kreemidel - cameo shaded) karvade tipud on osaliselt (umbes 1/3 karvast) värvitud põhivärviks (niinimetatud shading)Jalgade väliskülgedel võivad olla mõned katkevad rõngadTavaliselt paikneb seljal ja sabal intensiivsemalt värvitud hajutatud riba.

 

Üldised nõuded nendele värvidele: ühtlane tipping (shading), igasuguse mustri täielik puudumine (välja arvatud hajutatud värvidele lubatud kerge muster). Tavaliste tipeeritud ja hajutatud värvide silmavärv on roheline. Tipeeritud ja hajutatud pewteritel on kollased või oranžid silmad. Punastel ja kreemidel cameo ja shaded kassidel, aga ka hõbedastel tipeeritud kilpkonnadel on lubatud vaid kollane ja oranž silmavärv. Kollakas-roheline silmavärv on viga.

 

Kuldsetel tipeeritud kassidel on lõug, rind, jalgade siseküljed, kõht ja saba sisekülg värvitud aprikoosi värviks. Sama värvi on ka aluskarvKuldsete tipeeritud ja hajutatud kasside silmavärv on roheline.

 

Must kuldne lynx-pointColor-point värvid:

 

Neid värve iseloomustab pointide olemasolu. Nad on kontrastis heleda korpusega. Pointid hõlmavad nägu, kõrvu, saba ja käppasid. Pointide värv on üks põhivärvidest, mis on veidi heledam. Korpusel on sama värv, kuid veel mitme tooni võrra heledam.

 

Tabby-point (lynx) – mustri olemasolu pointidel. Muster on üks põhivärvidest. Korpus on ilma mustrita ja väga hele.

 

Üldised nõuded nendele värvideleselge kontrast pointide ja korpuse vahelPointide toon on ühtlaneValgete laikude puudumine käppadel, sabal ja kõhul. Tumedad laigud kõhul pole soovitatavad. Silmavärv on sinine. Liiga hele silmavärv on viga.

 

Ühevärvilised:

 

Must – karvad peavad olema otsast juureni musta värvi. Nina ja käpapadjad on mustad või hallikasmustad. Värvi vead: hall aluskarv, pruunikas või rooste värvitooni karv, mõned valged karvad kasukal.

 

Sinine - karv peab olema ühevärviline ja värv ühtlane. Lubatud on kõik sinised toonid, kuid eelistatakse siiski heledamaid. Nina ja käpapadjad on hallikassinised. Värvi vead: kontrast aluskarva ja kattekarva värvi vahel, pruunikas või rooste värvitooni karv, muster, valged karvad kasukal.

 

Šokolaad – lubatud on kõik pruunid toonid. Värv peab olema ühtlane. Käpapadjad ja nina on piimašokolaadi värvi. Värvi vead: ükskõik milline, pruunist erinev, karva värvitoon, muster, hall aluskarv, valged karvad kasukas.

 

LillaLilla – karva värv on ühtlane helehall kerge roosa tooniga. Nina ja käpapadjad on lavendel-roosad. Värvi vead: ükskõik milline muu värvitoon, muster, hall aluskarv, valged karvad kasukal.

 

Valge - peab olema puhas valge, ilma mis tahes värvide või toonide seguta. Heterosügootsetel kassipoegadel võivad peas olla mõned värvilised laigud, kuid suuremaks saades laigud kaovad. Silmavärv on sinine, erivärvi, kollane või oranž. Nina ja käpapadjad on roosad.

 

Punane  ideaalis peaks karv olema väga intensiivset värvi ja ühtlane. Käpapadjad ja nina on värvitud punakaks, ilma pigmendilaikudeta. Värvi vead: muster, ebaühtlane värv, heledam sabaots. Täiesti ühtlase värviga kasse on raske saavutada, eriti lühikarvalistel, seetõttu on lubatud kerge muster otsaesisel ja katkevad rõngad jalgadel.

 

Kreem – karv on ühtlast kreemi värvi. Eelistatakse heledamates pastelsetes toonides kasse. Käpapadjad ja nina on värvitud roosakaks, ilma pigmendilaikudeta. Värvi vead: muster, hele aluskarv, ebaühtlane värv. Nagu ka punastel, on kreemidel lubatud kerge muster otsaesisel ja katkevad rõngad jalgadel. Üldiselt on kreemidel probleeme sellega siiski olulistelt vähem.

 

Kilpkonnad – väljendub mustade ja punaste laikude kombinatsioonis (sinine + kreem, šokolaad + punane jne). Värvid peavad olema ühtlaselt paigutatud. Soovitav on harmooniline ja ühtlane värvi jaotus kehapinnal. Punane võib-olla erinevat tooni. Eelistatakse punast või kreemi värvi laiku laubal. Värvi vead: hall aluskarv, muster. Noortel kassidel on suitsune aluskarv - tavaline nähtus, kuid suuremaks saades, peab värv stabiliseeruma. Nina ja käpapadjad on värvitud vastavalt karvavärvile ja sisaldavad mõlemaid värve.

 

autor Diana Kuzmina, kasvandus Safinland
 

Форма входа
Поиск
Наш опрос
Кто из наших кастратов нравится Вам больше всего?
Всего ответов: 9
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0