Artikkel «Šoti kassipoegade hinnad»

 

Šoti kassid on antud hetkel üks populaarsemaid kassitõuge. Selle tõu esindajaid saab näha igal kassinäitusel. Samuti võib neid kohata erinevates kassiajakirjades ja interneti ressursidel. Niisiis, olete otsustanud osta Šoti kassipoega. Tavaliselt, üks esimesi küsimusi, mida potentsiaalne ostja esitab - on kassipoja hind. Ja siin Teid ootab esmapilgul seletamatu suur hindade varieerumine. Samuti saab tulevane kassiomanik teada, et on olemas ka kõikvõimalikud kassipoegade müügitingimused.

 

Ühes kasvanduses pakutakse kassipoegi 100-500€ eest ja kasvataja väidab, et kõik kassipojad pesakonnas on show-klassi, teises aga keskmine hind algab 700€ ning võib ulatuda kuni 1500-2500€, kuid kasvanduse omanik on eelkõige huvitatud, mis eesmärgil Te kassipoega võtate, mis linnas elate, kas olete huvitatud näitustest ja aretusest jne.

 

Uurime lähemalt, millest moodustub ja sõltub Šoti kassipoja hind. Võib-olla aitab see Teid õige valiku tegemisel ja kassipoja ostmisel tulevikus.

 

Põhiline kassipoja hinna moodustaja on tema klass. Mida kõrgem on klass – seda kallim on kassipoeg. Tõukassipoegi saab jagada kolme klassi: show, breed ja pet.

 

Show-klassi kassipojad – on potensiaalsed näituste "staarid” ja tõenäoliselt ka head tõu arendajad. Nende fenotüüp on maksimaalselt lähedal tõustandardile. Selliste kassipoegade vanemad omavad kõrgeid tiitleid ning head show- ja aretusreitingut. Kassipojad sellest klassist on kõige kallimad, neid ostavad tavaliselt professionaalsed kassikasvatajad või amatöörid, kes saavad endale seda lubada.

 

Mitte ükski professionaalse Šoti kasside kasvataja ei anna kunagi 100% garantiid, et kasvades kassipoja klass ei muutu, sest Šoti tõug on üks kõige ettearvamatuid. Kasvades, võivad lontiskõrvalistel kassipoegadel tõusta kõrvad, saba võib muutuda jäigaks, hambumus - ebakorretseks jne - kõik need asjaolud viivad selleni, et kunagine show-klassi kass, tõenäoliselt, ei saa enam olla näitustel edukas. On palju juhtumeid, mil kassipoeg, kes on saavutanud kassipoegade ja juunioride klassis edu, vanemaks saades aga muutus konkurentsivõimetuks eespool kirjeldatud põhjustel.

 

Kasvataja saab määrata kassipoja klassi väid müügimomendil ning ei vastuta tema edasise arengu eest. Niisiis, kas riskida ostes tõenäolise näituste "staari” või mitte - on Teie valik. Mitte mingil juhul ei tohi uskuda kuulutusi, kus pakutakse 1,5-kuuseid kassipoegi, väites, et nende kasvanduses sünnib vaid show-klass. Ükskõik kui kvaliteetne poleks sündinud pesakond, kogenud kasvataja alati leiab kassipoegadel nii plusse kui ka miinuseid ning väga ebatõenäoline, et kõik kassipojad pesakonnast on show-klassi.

 

Breed-klassi kassipojad – siia kuuluvad vaid emased kassid. Selliseid kasse kasutatakse edukalt aretuses, neil puuduvad diskvalifitseerivad vead, kuid nad pole piisavalt lähedal tõustandardile selleks, et saada kõrgeid tiitleid ja auhindu näitustel. Nende näituse karjäär on piiratud vaid esialgsete tiitlitega - tšempion ja mõnikord ka rahvusvaheline tšempion.

 

Show- ja breed-klassi hinnavahe pole üldsegi suur, sest üsna tihti on nii, et breed-klassi emane võib sünnitada ilusaid, heade tõuomadustega ja väga paljulubavaid show-klassi kassipoegi, samal ajal kui näituste "staar” ei pruugi üldse tuua ilmale endasarnaseid.

 

Tavaliselt moodustavad breed-klassi emased põhilise osa igast kasvandusest. Samuti on see suurepärane variant alustavale kassikasvatajale.

 

Pet-klassi kassipojad – on mõeldud lemmikloomadeks, mitte aretuseks. Need on nõrga fenotüübiga või dikvalifitseerivate vigadega kassid, kellel ei ole selle tõttu võimalust võita näitustel ja osaleda aretuses. Seda klassi kassipojad on kõige odavamad ja kui Teil ei ole soovi tegeleda näituste ja aretusega, võimalik, et see on kõige sobilikum variant Teie jaoks.

Üsna tihti kasvataja vaatepunktist "lootusetutest” kassipoegadest kasvavad imelised Šoti tõugu kassid, kelle vead on tavalisele inimesele märkamatud.

 

Samuti mõjutavad Šoti kassipoegade hindu ka järgmised faktorid:

 

Kas Scottish Fold või Scottish Straight. Kui Šoti kassipojad sünnivad, pole alguses näha, millised kõrvad neil tulevad: kas kikkis või lontis. Vanuses 3 nädalat kuni 1 kuu mõndadel kassipoegadel pesakonnast tekkivad kõrva peale voldid ja nad lähevad lonti, mõndadel jäävad aga kõrvad sirgeks. Esimesi nimetatakse Scottish Fold’ideks, viimaseid aga Scottish Straight’ideks. Loetakse, et kikkiskõrvalised kassipojad on odavamad kui nende lontiskõrvalised õed-vennad. Osaliselt on see õigustatud, sest Scottish Fold’e peetakse ikkagi tõu „näoks". Tuleb arvestada ka sellega, et ilus, suurepäraste tõu omadustega kikkiskõrvaline kassipoeg, võib maksta rohkem kui lontiskõrvaline, kellel ei ole nii häid tõu omadusi.

 

Aretusluba. Peetes kasvatajaga läbirääkimisi, viimane tavaliselt küsib, kas Te soovite tegeleda aretusega ja käia näitustel või võtate kassipoega vaid lemmikloomaks. Ühe ja sama kassi hind võib-olla väga erinev vastavalt sellele, kas ta võetakse aretusloaga või ilma.

 

Kassipoegadele, kes on müüdud lemmikloomaks, antakse tõupaberid kätte alles pärast kastreerimist või steriliseerimist. Üsna tihti müüvad kasvatajad kassipoegi juba kastreerituna/steriliseerituna ja siis ei pea omanik ise selle pärast muretsema.

 

Kassipoja müümine kaasomandi tingimustega. Kasside aretus tähendab alati üsna suurt kasside hulka. Tekib vajadus jätta parimaid sündinud kassipoegadest tulevaseks aretustööks. Samal ajal, igaüks mõistab, et jätta kõiki endale – on võimatu. Seega, päris tihti võivad kasvatajad pakkuda kassipoegi kaasomandi tingimustega, edasiseks omavaheliseks koostööks. Näiteks, Te ostate kassi madalama hinna eest, tingimusel, et peate andma kasvatajale kassipoja (kassipoegi, pesakonna).

 

Harvaesinev värv. Ühevärvilised (sinised, lillad, kilpkonnad jne) kassipojad oranžide silmadega on odavamad kui kassipojad haruldastes värvides – rohesilmsed hõbedased ja kuldsed ning nende sinisilmsed color-point variatsioonid.

 

Kassid nendes värvides on väga kallid. Hõbedane või kuldne pet-klassi kassipoeg võib-olla isegi kallim kui show-klassi kassipoeg tavalist värvi.

 

Kasvanduse osavõtt näitustest. Kassipojad kasvandusest, mis regulaarselt osaleb näitustel, on kallimad kui kassipojad kasvandusest, mis ei võta näitustel osa ning millel "puudub nimi”.

 

Potentsiaalsele ostjale esmapilgul ei pruugi näitustel osavõtt tunduda oluline, kuid kui kasvataja ei näita oma kasse näitustel, siis tekib küsimus - miks? Selleks, et väita, et kasvanduses on kvaliteetsed kassid, peab saama seda kinnitust rahvusvahelistelt eksperditelt. Samas - võit näitusel on alati põhjus tunda uhkust oma kasside üle. Ideaalseid kasse ei ole olemas, kuid tõug samuti "ei seisa paigal”. Professionaalne kasvataja alati soovib näidata oma kasse ja vaadata ka teiste kasvatajate tehtud tööd, selleks, et olla kursis tõu arengusuunaga.

 

Kasvandus, kus kassid ei osale näitustel, viitab sellele, et kasvataja tegeleb aretusega vaid müügi eesmärgil. Sellise kasvanduse kassid on üsna tihti väga halvas tõutüübis, võimalik (väita ei saa, sest keegi pole neid kunagi näinud), et neil on ka diskvalifitseerivad vead. Kasvataja räägib ostjale vaid kassipoja vanavanematest – tšempionidest.

 

Kassipoegade hoolduskulud. Ükski professionaalne kasvataja ei anna kassipoega uue omaniku kätte enne, kui ta saab 12 nädalaseks (kui uus omanik elab teises linnas - siis veelgi hiljem). Selleks ajaks on kassipoeg vaktsineeritud vastavalt vanusele, õpetatud kasutama tualetti ja kraapimispuud. Mõningatel juhtudel on ka kastreeritud või steriliseeritud.

 

Varajane kassipoja ema käest ära viimine toob kaasa palju probleeme tulevikus, nii tervisega (nõrk immuunsüsteem jms) kui ka käitumisega (sotsiaalselt kohanematu kassipoeg), nii et pakkumisi osta 1-1,5 kuuseid kassipoegi on parem isegi mitte vaadata. Hoida kassipoegi kodus kuni 3 kuu vanuseni, pakkuda neile head hoolt, veterinaarteenuseid, õigeaegset vaktsineerimist, professionaalseid ja kvaliteetseid toite – on üsnagi kallis. See on ühtlasi ka põhjus, miks "kasvandustes”, mida ka kasside konveieriks nimetatakse, püüavad "kasvatajad” kassipoegi varakult uutele omanikele ära anda. Üsna tihti on sealsetel kassidel ka halb hooldus ja toitumine ning emased sünnitavad ilma katkestusteta. Sellises "kasvanduses”, vaatamata müüja kinnitustele, vaevalt saab oodata, et ostetud kassipoeg saavutab näitustel edu. Peamine probleem seisneb selles, et halbades elutingimustes elanud kassipojad on tavaliselt nõrgad, neil on madal immuunsus, neid ei ole keegi vaktsineerimised ning nad ei oska kasutada tualetti ega kraapimispuud. Päris tihti müüakse ka haigeid kassipoegi. Ja selle asemel, et tunda rõõmu uue pereliikmega suhtlemisest, omanikud käivad loomakliinikutes, raisates seal raha, mida piisaks selleks, et osta kassipoeg professionaalsest kasvandusest.


«Ihnuskoi maksab topelt.» ja «Rõõm madalast hinnast püsib vaid hetke, kuid pettumus halvast kvaliteedist kestab aastaid.» - mäletage neid kahte, kui hakkate kassipoega ostma.

 

autor Diana Kuzmina, kasvandus Safinland
 
Форма входа
Поиск
Наш опрос
Подписаны ли Вы на канал нашего питомника в YouTube?
Всего ответов: 12
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0